Z dumą działamy wg standardów ISO 13485 oraz ISO 9001 .

Z dumą działamy wg standardów ISO 13485 oraz ISO 9001

Na czym polega praca Agile?

W dzisiejszym szybko zmieniającym się i stale ewoluującym krajobrazie biznesowym firmy, które priorytetowo traktują elastyczność i zdolność adaptacji, często przejmują inicjatywę.

Metodyka zarządzania projektami Agile doskonale się w to wpisuje, zmieniając sposób przepływu pracy w wielu organizacjach.

Odkryj, czym jest Agile, jakie są jego podstawowe zasady, procedury i zalety włączenia tego podejścia do własnej firmy.

Agile - co to jest?

Agile to podejście do zarządzania projektami, które umożliwia zespołom adaptację, rozwój i bardziej efektywną współpracę. Opiera się ono na ciągłej modyfikacji, progresie i współpracy między zespołami.

Korzenie Agile sięgają sektora oprogramowania, gdzie stanowił rozwiązanie trudności i ograniczeń stawianych przez tradycyjne techniki zarządzania projektami. Z czasem zasady i metodyka Agile przeniknęły również do innych sektorów.

4 podstawowe wartości Agile

Istota Agile opiera się na czterech głównych zasadach zdefiniowanych w Manifeście Agile, których sedno zostało zawarte w poniższych stwierdzeniach:

  1. Ludzie i interakcje pełnią ważniejszą rolę niż procesy i narzędzia.
  2. Działające oprogramowanie jest ważniejsze niż obszerna dokumentacja.
  3. Współpraca z klientem jest ważniejsza niż negocjowanie umowy.
  4. Szybkie reagowanie na zmiany jest ważniejsze niż realizacja założonego planu.

Zasady Agile

Manifest Agile z 2001 roku określa 12 kluczowych zasad dla wszystkich metod zwinnych. Są to następujące reguły:

  1. Priorytetem jest zadowolenie klienta dzięki stałemu dostarczaniu wartościowego oprogramowania.
  2. Zmiany w wymaganiach, nawet na późniejszych etapach rozwoju, są mile widziane. Zwinne procesy wykorzystują zmiany, aby zapewnić klientowi strategiczną przewagę.
  3. Iteracyjne ulepszanie oprogramowania (lub produktu) powinno być częste.
  4. Wszyscy zaangażowani w projekt powinni w pełni współpracować przez cały czas jego trwania.
  5. Projekty powinny być budowane wokół zaangażowanych osób. Powierzając im efektywne wykonywanie zadań, zapewnij niezbędną infrastrukturę i wsparcie.
  6. Najskuteczniejszym sposobem przekazywania informacji zespołowi programistów jest bezpośrednia komunikacja twarzą w twarz.
  7. Podstawowym miernikiem postępu jest działające oprogramowanie.
  8. Dobre samopoczucie i zdrowie członków projektu ma kluczowe znaczenie. Należy zrównoważyć tempo pracy i stworzyć dobre środowisko, aby zapobiec wypaleniu zawodowemu.
  9. Inwestowanie w solidność kodu i jakość projektu od samego początku zwiększa elastyczność i sprzyja efektywnemu wdrażaniu zmian na późniejszych etapach.
  10. Ograniczenie zbędnych działań pozwala lepiej skupić się na aspektach, które naprawdę mają znaczenie.
  11. Samoorganizujące się zespoły tworzą najlepsze projekty.
  12. Zespół powinien często analizować swoją efektywność, a następnie dostosowywać i ulepszać swój proces.

Agile - metodyka

Metodyka Agile obejmuje różne praktyki. Do najczęściej stosowanych należą:

  • Scrum – to ramy zarządzania projektami obejmujące podział na role (Product Owner, Developers, Scrum Master,), artefakty (Sprint Backlog, Product Backlog, Increment) oraz działania i spotkania (planowanie sprintu – Sprint Planning, codzienny scrum – Daily Scrum, przegląd sprintu – Sprint Review, retrospektywy sprintu – Sprint Retrospective).
  • Kanban – to metoda, która umożliwia wizualizację procesu i ograniczenie liczby zadań w toku (WIP). Dzięki temu można szybko naprawiać błędy, które mogą pojawić się podczas pracy nad produktem.
  • Extreme Programming (XP) to programowanie ekstremalne, które obejmuje programowanie parami, rozwój oparty na testach i ciągłą integrację.

Wpływ Agile na optymalizację hardware’u

Praktyka Agile, choć początkowo przeznaczona do rozwoju oprogramowania, stopniowo znajduje swoje miejsce w sferze tworzenia i ulepszania hardware’u.

Tradycyjne procesy projektowania sprzętu są czasochłonne, sekwencyjne i sztywno trzymają się ustalonych z góry planów. Na dzisiejszym rynku, który nieustannie ewoluuje, te metody często okazują się niewystarczające. 

Natomiast Agile, oferujące dynamiczne i elastyczne podejście, pasuje do szybko zmieniających się potrzeb końcowych użytkowników.

Podstawową zasadą Agile jest ciągłe wzmacnianie i dostosowywanie się do zmieniających się okoliczności. W odniesieniu do sprzętu oznacza to szybką reakcję na opinie użytkowników, umożliwiając wprowadzanie poprawek i ulepszeń na bieżąco. To pozwala na stałe podnoszenie jakości i skuteczności produktu.

Dodatkowo, metodologia Agile podkreśla znaczenie zaangażowania klienta w cykl rozwoju produktu. W przypadku sprzętu oznacza to regularną ocenę prototypów i wersji beta przez użytkowników, z myślą o których jest tworzony. Ten krok umożliwia wczesną identyfikację wad i modyfikacje produktu, aby dopasować go do rzeczywistych potrzeb i pragnień użytkowników.

Co to jest Agile Project Management?

W przeciwieństwie do tradycyjnych technik zarządzania projektami, które wymagają ukończenia całego planowania projektu przed jego rozpoczęciem, Agile Project Management kładzie nacisk na iteracyjny i przyrostowy rozwój produktu. W Agile menadżer projektu jest bardziej facylitatorem niż konwencjonalnym nadzorcą.

Metodyka Agile jest konstruktywną odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na adaptacyjność i płynność w zarządzaniu projektami. Początkowo Agile było postrzegane głównie jako narzędzie do tworzenia oprogramowania, ale teraz jest z powodzeniem używane w różnych projektach i branżach.

Kluczem do sukcesu Agile jest nie tylko opanowanie teorii, ale także zrozumienie i zastosowanie tych praktyk w codziennych działaniach zespołu.

Metody Agile są również szeroko stosowane podczas projektowania urządzeń medycznych. Niemniej jednak, aspekt ten zasługuje na własne szczegółowe omówienie, które wkrótce zamieścimy na naszym blogu.

Spis Treści