Z dumą działamy wg standardów ISO 13485 oraz ISO 9001 .

Z dumą działamy wg standardów ISO 13485 oraz ISO 9001

Sztuczna inteligencja w branży medycznej w 2024 roku

Jeśli rok 2023 upłynął pod jakimś znakiem, to innowacji na polu sztucznej inteligencji. AI wkracza w niemal każdy aspekt biznesu, rozwoju i naszego codziennego życia. Jej popularyzacja nieodwracalnie zmieniła szereg branż związanych m.in. z technologią, obsługą klienta, czy rozrywką. Nie inaczej jest z medycyną, gdzie wpływ AI w najbliższych latach będzie prawdopodobnie notował ciągły wzrost

Sztuczna inteligencja w medycynie — nieustanny rozwój

Potencjał sztucznej inteligencji w medycynie jest ogromny. AI może trwale zreformować ochronę zdrowia, od leczenia i obsługę pacjenta, aż po zarządzanie poszczególnymi procesami w placówkach. Są to zresztą tylko te aspekty, które możemy teraz przewidzieć, przyszłość może przynieść znacznie więcej niespodzianek.

Przyszłościową sferą opieki zdrowotnej, w której może dojść do gruntownych zmian, jest opieka nad osobami w podeszłym wieku. Starzejące się społeczeństwa będą stanowić coraz większe wyzwania dla lekarzy, opiekunów i placówek medycznych. Już w 2023 roku w Polsce odsetek osób w wieku 45-64 lat wyniósł 40 procent według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Eksperci prognozują, że w 2024 roku wzrośnie on o ponad 8 procent! Mając to na uwadze, niezwykle ważne jest zapewnienie starzejącemu się społeczeństwu odpowiedniej opieki zdrowotnej. Najlepiej w sposób, który nie utrudni pracy niespełna 150 tysiącom pracowników medycznych w kraju.

W tym zakresie wykorzystanie AI może okazać się wybawieniem. Opieka nad seniorami to przede wszystkim monitorowanie ich parametrów życiowych i ciągła diagnostyka. Celem jest zapewnienie osobom starszym stałego komfortu bez potrzeby ciągłych wizyt lekarskich. Już teraz można wykorzystać do tego smartwatche, które są w stanie wykonać podstawowe EKG i mierzyć tętno. Kluczowe są jednak szeroka i szybka diagnostyka oraz analiza. AI może dostarczyć cenne prognozy związane ze zdrowiem do lekarzy oraz pacjentów, tym samym umożliwiając obu stronom sprawną reakcję.

W jaki sposób AI może usprawnić leczenie?

Transkrypcja i analiza wizyt pacjentów może pomóc personelowi medycznemu w szybszej diagnostyce. AI już teraz jest w stanie interpretować wyniki badań i rekomendować potencjalne ścieżki leczenia.

Sztuczna inteligencja może nauczyć się odnajdywać nieprawidłowości w stanie zdrowia pacjenta i szybko weryfikować symptomy. Z kolei skomplikowane procesy takie jak analiza DNA zostają przyspieszone, co ułatwia przygotowanie spersonalizowanej terapii i leków. W ten sposób wraz z nowymi technologiami w medycynie mogą pojawić się znaczące zmiany w profilaktyce zdrowotnej i prognozowaniu chorób. Właśnie dlatego ICU tech trzyma rękę na pulsie, regularnie tworząc i udoskonalając urządzenia i oprogramowania medyczne!

Nowe technologie w medycynie a ich wpływ na pracę lekarza

AI w opiece zdrowotnej może również znacząco usprawnić administrację. Algorytmy pomagają optymalizować harmonogramy i obsługę pacjenta. W ubiegłym roku pojawiły się zmiany na poziomie systemowym, gdy model opieki koordynowanej w zakresie opieki podstawowej został już na dobre wdrożony. AI może dalej optymalizować ten proces, usprawniając koordynację pomiędzy lekarzami oraz zapewniając łatwiejszy dostęp do historii medycznej pacjentów.

Należy pamiętać, że celem nowoczesnych technologii w medycynie nie jest wyłączenie czynnika ludzkiego. Personel medyczny, przynajmniej w obecnych realiach, nie zostanie całkowicie zastąpiony przez technologię. AI nie leczy za lekarza, a może jedynie dostarczać mu niezbędne dane i pomóc w ich interpretacji. Takie działanie przekłada się na przyspieszenie i uproszczenie wielu procesów leczenia, zapewniając opiekunom medycznym i pacjentom lepsze zrozumienie objawów i diagnoz.

Przykłady wykorzystania AI w medycynie

Spis Treści